Саемот на козметика Допирот на Париз

Download Kozmo app scan QR code

33. МЕЃУНАРОДЕН САЕМ И КОНГРЕС ЗА КОЗМЕТИКА
НЕГА НА КОСА, ЕСТЕТИКА И ЗДРАВЈЕ „ДОПИРОТ НА ПАРИЗ“
6. И 7. АПРИЛ 2019
ХАЛА 1, НАГОЛЕМАТА ХАЛА НА БЕЛГРАДСКИОТ САЕМ
НОВ КОНЦЕПТ НА ПРОЛЕТНИОТ САЕМ НА КОЗМЕТИКА

Саемот и конгресот за козметика, нега на коса, естетика и здравје „Допирот на Париз“, што го посетуваат околу 20.000 посетители, е најголема манифестација од овој вид, не само на Балканот, туку и на територијата на Централна, Источна и на Југоисточна Европа. На изложбен простор од 14.500 м2 можете да најдете врвни професионални брендови за козметички салони, фризерски салони, центри за убавина и спа-центри, велнес-центри, ординации поевтино и до 70%. На Саемот може да присуствувате на врвни предавања со специјалниот гостин (Џозефин Векет, претседател на CIDESCO, Велика Британија). Во рамките на саемот ќе бидат одржани masterclass и курс за континуирана едукација. На саемот ве очекуваат и настапи на многубројни beauty терапевти, фризери, многубројни презентации и едукации.

Саемот „Допирот на Париз“ се одржува двапати годишно, и за двата дена на одржување го посетуваат околу 20.000 професионални посетители (од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Словенија, Бугарија, Унгарија, Романија и Албанија).

На претходниот саем одржан на 13. и 14. Октомври 2018, учествуваа повеќе од 300 брендови од десетина земји.

Што можете да најдете на 33. саем за козметика „Допирот на Париз”?

 • Професионална козметика
 • Козметика за нега на коса
 • Гелови и акрил за надградба на нокти и nail art
 • Солариуми
 • Апарати од најновата генерација
 • Совети од стручњаци
 • Стручни школи (фризерска, козметичка)
 • Промо-шминкање, средување на косата и на ноктите
 • Обуки и работилници за професионалци

Токму на саемот голем број фирми ги претставуваат новитетите, промовираат производи и демонстрираат методи на работа.

Посетителите и излагачите на саемот се професионалци од светот на убавината и на здравјето:

 • дистрибутери, увозници, извозници
 • деловни луѓе
 • сопственици на салони на убавина, фризерски салони, парфимерии, дрогерии,
 • сопственици на ординации и на клиники за естетика
 • стоматолози
 • сопственици и менаџери на хотели, фитнес, спа-центри и велнес-клубови и центри
 • здруженија
 • козметичари
 • лекари
 • дерматолози
 • естетски хирурзи
 • фармацевти
 • фризери
 • ученици и студенти на училишта за нега на убавината

Посетители на саемот се и крајните корисници на козметичките и на фризерските производи и услуги.


КОНГРЕС ЗА КОЗМЕТИКА во ЧЕТИРИ конгресни сали

КОНГРЕСНИ ПРЕДАВАЊА – БЕСПЛАТНО

САБОТА, 6. АПРИЛ, ОД 11:00 ДО 18:15 ЧАСОТ, КОНГРЕСНА САЛА СВЕТИСЛАВ РАДМИЛОВИЌ
11:00 – 11:50 – PH BALANS- Што всушност е тоа?(Primia Harmonija)
Предавач: Марија Вељковиќ, професионален естетичар, козметичар
Equilibrium – пат до здрава кожа само преку ph балансирани третмани. Што всушност претставува ph баланс? Ниту кисела, ниту базна, ниту масна ниту сува, туку ИЗБАЛАНСИРАНА кожа.

12:00 – 14:00 – Нара (NaRa) – растителна есенција во подобрување на разградување на целулит (Hedera Vita natural cosmetics), доделување на сертификати,
Предавач: Д-р. Ленка Дражиќ, стручен консултант во Hedera Vita natural cosmetics
Претставување на естетско-козметички третмани на Hedera Vita natural cosmetics наменет за салони, велнес и СПА центри во кои се применуваат третмани за разградување на целулит, топење на масни наслаги и затегнување на кожа. Практична примена на третманите со модел од страна на терапевт.
Напомена: Доделување на сертификати за слушателите и можност за добивање на попуст на купениот сет за работа во салоните во износ до 40%.

14:10 – 15:00 – Mora beauty – убавина без споредни ефекти !(Мора Словенија)
Предавач: Нино Руиво, д.о., доктор за остеопатија
MORA BEAUTY- најнов СПА тренд за убавина и посреќен живот!
Одличната иновација со биорезонантна технологија која ќе ја представи Нино Руиво, д.о., доктор за остеопатија, долгогодишен терапевт за биорезонанца, иноватор и автор на одличната MORA BEAUTY апликација за АНТИ ЦЕЛУЛИТ, претставник на германскиот производител, лидер за биорезонанца апаратите во светот – пионер за биорезонанца, претпријатие MED-TRONIK и раководител на Академијата MORA

15:15 – 18:15 – Body art асоцијацијата на Србија претставува Fashion room Body art & Makeup со гости кои се изненадување: најпознатите балкански body art i makeup уметници.


КУРС НА КОНТИНУИРАНА ЕДУКАЦИЈА – КОТИЗАЦИЈА 10 ЕВРА
НЕДЕЛА, 7. АПРИЛ, ОД 10:30 ДО 12:10 ЧАСОТ, КОНГРЕСНА САЛА СВЕТИСЛАВ РАДМИЛОВИЌ

ТЕМА: Тема: Фитотерапија во медикал СПА програми
Предавачи: Прим. Д-р. Гордана Исаиловиќ, Гордана Пешаљ, специјалист за медицинска естетика

dr Gorana Isailović

Современите трендови во креирањето на програмите за медицински велнес се повеќе вклучуваат елементи базирани на принципот на екологија, поврзаност со природата и традицијата. Употребата на самоникнатите и органски гаените лековити билки во локалната и општата природа е значаен елемент кои води до подобрување на квалитетот на животот на корисниците на медикал СПА програмата. Рационалната фитотерапија заснована на научните истражувања и познавањето на традициите на користење на лековити билки допринесуваат за перфекционистичките услуги во фитотерапевските програми и медикал СПА концепти.

Курсот е предаден за акредитација во Здравствениот совет на Србија
Курсот КЕ им е наменет на лекари, физиотерапевти, медицински сестри, здравствени техничари, велнес-терапевти во бањи и во центри за рехабилитација.
Котизација за учество на курсот КЕ изнесува 10 евра.
На учениците и на студентите во училиштата за нега на убавината им се одобрува попуст од 50%.
Пријавете се навреме, бројот на учесниците во курсот КЕ е ограничен.
Уплата на жиро-сметка број 325-9500600020095-02, Ecodesign studio group d.o.o. Dunavski kej 23/11, Beograd
Дополнителни известувања: + 381 11 3284 149, sajam@saloninfo.org


6. CIDESCO КОНГРЕС ЗА КОЗМЕТИКА И 9. БАЛКАНСКО-ИТАЛИЈАНСКИ КОНГРЕС ЗА КОЗМЕТИКА – БЕСПЛАТНО
НЕДЕЛА 7. АПРИЛ, 12:15 ДО 19:00 ЧАСОТ, КОНГРЕСНА САЛА СВЕТИСЛАВ РАДМИЛОВИЌ
Тема: anti-aging во козметичкиte третмани (козметички третман или естетска медицина, придобивки од козметичкиот третман)
Обука: Напредни antiage третмани
Гостин: Џозефин Векет, претседател на CIDESCO, Велика Британија

Josephine Wackett

Vera Zec


MASTERCLASS IPBI (Innovative Project in Beauty Industry) – БЕСПЛАТНО
САБОТА, 6. АПРИЛ И НЕДЕЛА, 7. АПРИЛ , ОД 12:00 ДО 17:00 ЧАСОТ
Здружението на професионалци во козметичката индустрија (ЗПКИ) предводено од Леша Кариќ, организира masterclass.
Предавач: д-р Дмитриј Мировов, признат руски подолог

dr Dmitry Mirovov

12:00 – 17:00 – Апаративен педикир, авторска техника
12:00 – 17:00 – Ортониксија (ортоза), индивидуални протези за секој клиент;
„Комплициран педикир“
Забелешка: Посетителите на Masterclass-от исто така ќе можат да присуствуваат на „Педикир“ семинарот (9 и 10 април) на тема: „Комплициран педикир за враснати нокти“.
Повеќе информации: +381 65 695 4162 и +381 66 695 4162


МАСТЕР КЛАС „BE YOU“ ТЕХНОЛОГИЈА – БЕСПЛАТНО
САБОТА, 6. АПРИЛ И НЕДЕЛА, 7. АПРИЛ , ОД 10:30 ДО 19:00 ЧАСОТ
Теми: Увод во новите закони за 2020 година; ПРИМЕНА на ЛАСЕР без РИЗИК во вашиот салонСите козметички апарати што можете да ги користите а НЕ СТЕ ЛЕКАР


MASTER CLASS EFB BEAUTY PARIS – БЕСПЛАТНО
САБОТА, 6. АПРИЛ И НЕДЕЛА, 7. АПРИЛ , ОД 12:00 ДО 17:00 ЧАСОТ
Теми: IPL – Intense pulsed Light пролетни третмани; Фотоподмладување; Трајно отстранување на влакна, вклучувајќи и процедура за отстранување на бели влакна
Предавачи: Лимунита Думитри, меѓународен тренер за EFB Beauty; Маја Видошевиќ – експерт за кожа


HAIR CUP БЕЛГРАД
Организатор: Сојуз на фризерски клубови на Србија
САБОТА, 6. АПРИЛ – 4 презентации на фризерски тимови
НЕДЕЛАА, 7. АПРИЛ- натпреварување на фризери. Квалификациите за натпреварот под организација на ОМЦ.
Пријава: [email protected]


НАСТАПИ НА ПОЗНАТИ ФРИЗЕРИ И МЕЈК-АП АРТИСТИ
На саемот на козметика можете да присуствувате на настап на бројни фризери кои ќе ви ги претстават најновите техники за шишање, боење и стилизирање на косата како и настапувањата на најдобрите шминкери кои претставуваат разновидни актуелни техники на шминкање од Њујорк, Лондон, Париз и Милано.


Ако сте трговец, увозник или производител на сè она што е потребно во салоните, ординациите, аптеките и хотелите и сакате да бидете изложувач на саемот „Допирот на Париз“ или ако сакате да го посетите саемот, пратете е-порака на: sajam@saloninfo.org


МОБИЛНА АПЛИКАЦИЈА KOZMO

Download Kozmo app scan QR code Преземете бесплатна мобилна апликација Kozmo и читајте го списанието Kozmo online, секојдневно следење ги новостите за beauty, hair, health и fashion. Со помош на апликацијата Kozmo ќе бидете во можност да ги следите актуелните случувања на многубројните штандови, презентациите на производи, да дознаете каде се најголемите попусти на Саемот за козметика и уште многу нешта.
Ако сакате да бидете наши соработници или клиенти пратете ни е-порака на: marketing@saloninfo.org


ТУРИСТИЧКА ПОНУДА BEOGRADA

Спој на историјата и на модерната ера со разновидна понуда на храна и пијалаци, од стари прочуени кафеани до најмодерни клубови и ресторани, со насмеани и гостопримливи луѓе што секогаш имаат да ви препорачаат каде да излезете и што да видите, познат по својот ноќен живот, Белград е вистинското место што мора да го посетите. Покрај улицата „Кнез Михајлова“ и централната градска зона, Калемегданскиот парк во кој доминира Белградската тврдина, боемската Скадарлија, Савамала, Авала и Земун, причини за посета на Белград се и Ада Циганлија, белградското море, прочуените кафеани и ресторани, ракијата сливовица, урбаниот Миксер Хаус, дворците на Дедиње и Храмот на свети Сава.